FUNDAȚIA EOS PENTRU EDUCAȚIE DIGITALĂ

Rezultate calificare la etapa națională a Campionatului Mondial Microsoft Office Specialist 2020!

  • Acasă
  • Noutăți
  • Noutăți
  • Rezultate calificare la etapa națională a Campionatului Mondial Microsoft Office Specialist 2020!

În România competiția este organizată de Certipro Education, Microsoft România și Fundația EOS – Educating for an Open Society. Astfel, în perioada 15 Septembrie 2019 – 15 iunie 2020, candidații care s-au înscris la acest prestigios campionat au susținut examenele locale de calificare prin promovarea unui examen Microsoft Office Specialist la alegere din cele 3 secțiuni:

  • Microsoft Office Specialist WORD 2016
  • Microsoft Office Specialist EXCEL 2016
  • Microsoft Office Specialist POWERPOINT 2016

Datorită restricțiilor impuse de COVID-19 (închidere școlilor, distanțare socială, etc), organizatorii au gestionat examinarea elevilor înscriși în competiție folosind sistemul Exams from Home dezvoltat de Certiport în acest scop.

Ca urmare a verificării examenelor și punctajelor obținute de candidații înscriși în această competiție, cei mai buni candidați au fost validați și selectați să participe la etapa națională de calificare la Campionatul Mondial Microsoft Office Specialist – ediția 2020 care va avea loc la București în data de 9 octombrie 2020 la sediul Microsoft România din Piața Presei Libere nr. 3-5, Clădirea City Gate, Turnul de Sud, Sector 1, București (dacă situația COVID-19 de la acel moment va permite derularea evenimentelor față-în-față în siguranță).

Candidații care vor obține cel mai bun punctaj la categoria Word 2016, Excel 2016 și Powerpoint 2016 la finala națională de la București  vor reprezenta România la Campionatul Mondial Microsoft Office Specialist care va avea loc în iulie 2021 la Orlando, Florida, Statele Unite ale Americii.

Felicitări celor 38 de finaliști! 

Word 2016
No. Name School Score Time (s)
1 Marian Claudiu-Ștefan Colegiul Național de Informatică, Piatra-Neamț          1,000        1,286
2 Popescu V. Raluca Georgiana Colegiul Național Gheorghe Munteanu Murgoci, Brăila          1,000        1,690
3 Mihut Luca Adrian Colegiul National ” Preparandia Dimitrie-Țichindeal” Arad          1,000        2,234
4 Pop Bogdan Cristian Colegiul Național Gheorghe Șincai, Baia Mare             981        1,318
5 Politic Răzvan Liceul Pedagogic Nicolae Iorga, Botoşani             963        1,029
6 Popescu Alexandra Elena Colegiul Național Ion C. Brătianu, Piteşti             963        1,763
7 Mitrea Laura Liceul Simion Mehedinți, Vidra             944        1,502
8 Talnaci Alexandru-Calin Liceul Teoretic Dante Alighieri, București             925        2,235
9 Danțiș Vasilica Liceul Simion Mehedinți, Vidra             925        2,350
10 Mesteacăn Andrei Marius Școala Gimnazială Nr.1, Hârtiești             925        2,583
11 Bercuci Elena Cosmina Liceul Simion Mehedinți, Vidra             925        2,932
Excel 2016
No. Name School Score Time (s)
1 Mateian Tudor Marian Colegiul Național Gheorghe Șincai, Baia Mare             979        1,685
2 Marcu Vlad Cristian Liceul Simion Mehedinți, Vidra             957        2,195
3 Ciocaru Cristina Liceul Teoretic Dante Alighieri, București             936        1,563
4 Muntean Adrian Liceul de Informatică Tiberiu Popoviciu, Cluj-Napoca             936        1,845
5 Dragomir Eduardo Colegiul Național de Informatică Matei Basarab, Râmnicu Vâlcea             936        2,007
6 Lungu Bogdan Andrei Colegiul Național Eudoxiu Hurmuzachi, Rădăuți             936        2,356
7 Slavu Emilia Colegiul Național de Informatică Carmen Sylva, Petroșani             914        1,608
8 Lascu Tudor-Andrei Colegiul Național Mircea cel Bătrân, Râmnicu-Vâlcea             914        2,783
9 Vîntu Costin Sebastian Colegiul Național de Informatică, Piatra-Neamț             893        1,524
10 Tanase Teodora-Gabriela Liceul Teoretic David Prodan, Cugir             893        2,468
11 Mureșan Ciprian Liceul de Informatică Tiberiu Popoviciu, Cluj-Napoca             893        2,875
12 Bogdan Mihai Liceul de Informatică Tiberiu Popoviciu, Cluj-Napoca             893        2,895
PowerPoint 2016
No. Name School Score Time (s)
1 Potop Teodor Liceul Simion Mehedinți, Vidra             979        1,285
2 Rașcanu Rareș Colegiul Național de Informatică Tudor Vianu București             979        1,994
3 Ania Andreea Biro Colegiul Național de Informatică, Piatra-Neamț             979        1,998
4 Velicea Fabian Pavel Colegiul Național Radu Negru, Făgăraș             979        2,403
5 Bordea Emilian Liceul Simion Mehedinți, Vidra             979        2,644
6 Bălan Silviu-Ștefan Colegiul Național Gheorghe Munteanu Murgoci, Brăila             957        1,886
7 Ștefănescu Dragoș Sebastian Colegiul Național de Informatică Matei Basarab, Râmnicu Vâlcea             957        1,995
8 Eftimie Mihail Colegiul Național de Informatică Matei Basarab, Râmnicu Vâlcea             957        2,621
9 Muntean Cristian Liceul de Informatică Tiberiu Popoviciu, Cluj-Napoca             936        1,202
10 Săcăluș Andrei Liceul Simion Mehedinți, Vidra             936        1,645
11 Bondoc Ana Maria Colegiul Național de Informatică Matei Basarab, Râmnicu Vâlcea             936        1,707
12 Kontos Eduard Raul Colegiul Național Mihai Eminescu, Petroșani             936        2,243
13 Băjenaru Mircea Liceul Teoretic Ion Luca, Vatra Dornei             936        2,263
14 Bușilă Roxana Liceul Simion Mehedinți, Vidra             936        2,274
15 Nemeș Teodora Liceul de Informatică Tiberiu Popoviciu, Cluj-Napoca             936        2,639

Descarcă Rezultate calificare la etapa nationala MOSWC2020 (versiune PDF).